ZOSTAW KOMENTARZ

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany, aby brać udział w dyskusji.

Kopalnia Biznesu

Projekty      /      Produkty      /      Zwinne zespoły

Kopalnia Biznesu

POZNAJMY SIĘ

MĄDRZE

Stakeholder mapping – dlaczego tak ważne jest namierzenie kluczowych interesariuszy
Data: 13.03 GODZ 20:00
Piotr Kuczyński
Agile Coach
W swojej ponad 10 letniej karierze poznał wiele kontekstów pracując m.in w branży finansowej i e-commerce. Posiada szeroką wiedzę z zakresu Agile , Lean, Six Sigma i chętnie wykorzystuje ją w praktyce. Uzdolniony facylitator oraz trener, potrafi stworzyć pozytywne środowisko do przyswajania wiedzy i praktycznego jej zastosowania. Od kilku lat zaangażowany we współtworzenie społeczności i facylitację Agile Coach Camp Poland czyli regularnego spotkania wyjazdowego praktyków Agile.
Piotr Kuczyński
Agile Coach
W swojej ponad 10 letniej karierze poznał wiele kontekstów pracując m.in w branży finansowej i e-commerce. Posiada szeroką wiedzę z zakresu Agile , Lean, Six Sigma i chętnie wykorzystuje ją w praktyce. Uzdolniony facylitator oraz trener, potrafi stworzyć pozytywne środowisko do przyswajania wiedzy i praktycznego jej zastosowania. Od kilku lat zaangażowany we współtworzenie społeczności i facylitację Agile Coach Camp Poland czyli regularnego spotkania wyjazdowego praktyków Agile.

TO JEST
WARSZTAT

CZEGO SIĘ DOWIESZ

PODCZAS

FEDROWANIA

DOWIESZ SIĘ:

Najpierw ich namierzyć
W jaki sposób przeanalizować otoczenie najważniejszych grup i osób?
Potem zaplanować działania
Skoro masz ich na talerzu to jak przejść do wartościowych aktywności?
Następnie ich zaangażować
Dlaczego deklaracja często różni się od działań? Jak ją minimalizować?
Żeby z najważniejszymi współpracować
Czym musisz dysponować przygotowując się do ważnej rozmowy z interesariuszem?
Mapowanie Interesariuszy

Cześć! Witaj w Kopalni Biznesu, miejscu, gdzie zarządzanie projektami i produktami to nasza druga natura.

Dzisiaj chcemy Cię wprowadzić w świat mapowania interesariuszy, narzędzia, które może usprawnić Twoje podejście do zarządzania i komunikacji w zespole. Ale zanim zaczniemy, pamiętaj, że działamy tu „bez kija w dupie” i zawsze jesteśmy otwarci na nowe pomysły. Na otwartym warsztacie pracujemy w grupach i dzięki temu wymieniamy się doświadczeniem – mówimy na to – fedrowanie!

Dlaczego mapowanie interesariuszy jest ważne?

Mapowanie interesariuszy to narzędzie, które każdy Scrum Master, Product Owner czy Project Manager powinien znać jak własną kieszeń. Dlaczego? Bo to narzędzie pozwala zrozumieć, kto jest zainteresowany sukcesem Twojego produktu i jak można z nimi efektywnie komunikować się.

Dobre praktyki

  1. Rozbijanie Grup: Jeżeli zauważysz, że pewna grupa interesariuszy jest zbyt ogólna, podziel ją na mniejsze jednostki.
  2. Identyfikacja Wpływu: Nie polegaj tylko na hierarchii korporacyjnej. Zastanów się, kto rzeczywiście ma wpływ na Twój produkt.
  3. Komunikacja: Ustal, jak i kiedy będziesz komunikować się z różnymi grupami interesariuszy.

 

WARSZTAT

JAK WYGLĄDA

WARSZTAT?

20 min

Moderowany networking – żebyśmy na wstępie mogli się lepiej poznać

40 min

Case study w grupach – tutaj nie wystarczy być biernym uczestnikiem

30 min

Omówienie wyników – podsumowanie najlepszych praktyk + Q&A 

PYTANIE DO CIEBIE

HIPOTEZA

Niewielu managerów inwestuje czas w grupowanie interesariuszy i planowanie działań- częściej jest to reaktywny sposób pracy.

brain

ZAPISZ SIĘ NA

WARSZTAT

MASZ PYTANIA? NAPISZ DO NAS

Zgoda

wysylajac zgloszenie akceptujesz
polityke prywatosci

MASZ PYTANIA? NAPISZ DO NAS

Zgoda

wysylajac zgloszenie akceptujesz
polityke prywatosci

PYTANIA I
ODPOWIEDZI

FAQ

Dlaczego Kopalnia Biznesu?

​Poniżej znajdziesz najdziesz 6 konkretnych powodów, które warto o nas wiedzieć:

 

  1. Kadra prowadzących – osoby nie tylko z wieloletnim doświadczeniem, ale też praktycy w swoich dziedzinach. Dzięki temu możesz liczyć nie tylko na prezentację narzędzi, ale też ich potencjalne efekty zastosowania oraz momenty krytyczne.
  2. Kompletny program – 3 miesięczne kompleksowe warsztaty online, które ułożone w logiczną całość dają ogromną wartość dla uczestników. Nie mówimy tu o weekendowym cudzie szkoleniowym, tylko o długim programie, podczas którego o wiele lepiej poznasz doświadczenia innych osób. To wszystko pod okiem doświadczonego prowadzącego.
    Te programy zaczęliśmy również uzupełniać specjalistycznymi dodatkowymi warsztatami, które poruszają wąskie tematy i pozwalają przećwiczyć konkretne narzędzia.
  3. Inni uczestnicy – osoby, które pozytywnie przejdą rekrutację dołączą do maksymalnie 16 osobowych grup na dopasowanym poziomie doświadczenia. Ambitni i zmotywowani i celem maksymalnego wykorzystania tego czasu. Przygotuj się na ciekawe dyskusje nie tylko podczas spotkań online, ale też w dedykowanych grupach.
  4. Dodatkowe spotkania – Na dedykowanym kanale odbywają się tak zwane „Szychty”, czyli otwarte spotkania dla absolwentów i uczestników warsztatów. Na tych spotkaniach każdy może zaproponować konkretne wyzwanie z jego otoczenia zawodowego lub porozmawiać na tematy zaproponowane przez inne osoby. Bardzo dużo merytorycznych dyskusji w oparciu o realne przykłady z życia.
  5. Wsparcie na rynku pracy – współpracujemy zarówno z utalentowanymi specjalistami zarządzania (projekty, produkty, zwinne zespoły) na różnym poziomie doświadczenia, ale także z ciekawymi firmami. Dlatego możesz liczyć na aktywne rekomendacje do partnerów programu oraz na otwartym rynku. Pomagamy w tym obszarze, ale nie gwarantujemy zdobycia pracy, bo to zależy od wielu czynników.
  6. Społeczność praktyków – naszym celem jest wsparcie w następnym kroku w karierze zawodowej. Bez względu na to czy chcesz dopiero zacząć, jesteś na początku drogi, czy masz wiele lat doświadczenia. Znajdziesz tu osoby z podobnymi wyzwaniami, które Cię od razu zrozumieją, a z dyskusji może wyjdzie coś więcej.
Czy ten otwarty warsztat jest bezpłatny?
Jest pytanie , jest odpowiedź – tak, otwarte warsztaty w formie 90 min spotkań online są bezpłatne i staramy się je organizować co 2 tygodnie.

Znajdziesz tu tematy związane z zarządzaniem projektami, produktami i zwinnymi zespołami. Pracujemy zawsze na konkretnych narzędziach i w formie ćwiczeń. Ponieważ zadania są grupowe, to oprócz sprawdzonych narzędzi poznasz również innych praktyków.
Większość prowadzących to eksperci Kopalni, których możesz spotkać na 3-miesięcznych programach szkoleniowych.

Na czym polega wsparcie na rynku pracy?
Kopalnia Biznesu łączy w jednym miejscu rozwój i rekrutację kompetencji osób zajmujących się zarządzaniem projektami, produktami i zwinnymi zespołami.

Wspieramy w rozwoju kariery, a to czasami wiąże się ze zmianą pracy.

Możesz wtedy liczyć na naszą pomoc w przygotowaniu narzędzi potrzebnych na rynku pracy, czyli CV i LinkedIn. Jednocześnie osoby uzyskujące rekomendację [po programach szkoleniowych] są kontaktowani z partnerami programu wraz z dodatkowym programem mentoringowym.

Pomoc na rynku pracy nie wiąże się z gwarancją sukcesu! ale z naszej strony możesz liczyć na dużą porcję wsparcia i aktywnych działań.

Jak działa społeczność i kogo można w niej spotkać?

Specjalizacją Kopalni Biznesu są obszary zarządzania projektami, produktami i zwinnymi zespołami.

Dlatego na naszych „korytarzach” (czyt. produktach lub warsztatach) możesz spotkać ludzi o różnym poziomie doświadczenia, ale zawsze będą to praktycy lubiący swoje zawodowe wyzwania. To co jeszcze charakteryzuje naszą społeczność to chęć dzielenia się wiedzą połączona z ludzkim podejściem. Tworzenie merytorycznej atmosfery bez kija w dupie jest naszym głównym celem.

Dlatego z takim podejściem realizujemy:

3-miesięczne programy szkoleniowe
spotkania na żywo pod marką Między Projektami
treści video – wywiady i instrukcje narzędzi
wsparcie w procesach rekrutacyjnych
grupy mastermind oraz inne formy dzielenia się wiedzą

Dołącz do grona praktyków zarządzania i poczuj efekt fedrowania na Twoich kompetencjach!

WARSZTATY

3-MIESIĘCZNE

WARSZTATY Z

PRAKTYKAMI